3). A tennis racket and tennis balls together cost $42. The tennis racket costs 5 times as much as the tennis balls. How much does the racket cost?






Answer: _________

GuessBall CostRacket CostTotal
1
$2
$10
12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4). Michelle took a math test. She had 6 times as many correct answers as wrong answers. there were 35 problems on the test. How many problems did she get right?





Answer: ________

GuessNo. WrongNo. RightTotal
1
3
18
21
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



5). 46 more girls than boys are enrolled at Sunnydale Elementary. There are a total of 496 students at Sunnydale. How many are girls?






Answer: ________

GuessBoysGirlsTotal
1
200
246
446