Lesson #22 answers

In-class exercise answers:
1). a). $6 b). $3 c). $44 d). 50 cents
2). a). 480 miles b). 360 miles c). 40 miles d). 20 miles
3). 5 4). 14 5). 10 6). 4.8 in
Homework answers:
1). a). 3 hours b). 4 hours c). 1/3 hour = 20 min d). 2 hr 20 min (2 1/3)
2). a). 3 cups b). 1 1/2 cups c). 30/4 = 7 1/2 cups d). 9/4 = 2 1/4 cups
3). 8 miles 4). 28.375 grams 5). 24 pints 6). 9 tires 7). 5 hours

Practice competition 1 answers:

1). 2x+x+x=40, x=10 feet 2). 3 x + x = 1.20, x = 30 cents 3). (25 + x) + (10 + x) = 65, x = $15 4). D + (D + 2) + 2D = 26, x = 6 5). x + 2x = x + 4 = 44, x = 10


Practice competition 2 answers:


1). 50 pigs 2). 6 quarters 3). 3000 insects
4). 18 wagons 5). 25 tables for 5 6). 16 bactrians